Oyun

Hadi Cyberpunk 2077’yi İnceleyip Kötüleyelim

Cyberpunk 2077 çıktı ama ne çıkmak. Cyberpunk 2077 incelemesi yazmak istedim sizler için, video çekmek gerçekten çok zor geldi 🙂 Bu konuda umuyorum affedersiniz.

CD Projekt’in uzun zamandır beklettiği, çıkışı ertelenen Cyberpunk 2077’nin sonunda (erken erişimle) yayınladığını unutmamak gerekli. Bu noktada son dönemde Reddit ve Ekşi Sözlük üzerinden okuduğum yorumlar, kendi deneyimlerimi toparlayıp kısa bir özet çıkartmak istedim sizlere.

Öncelikle şunu görmek harika oldu, maşallah bütün Türkiye oyun incelemesi yapabiliyor, herkes adeta bir game developer gibi oyun hakkında yorumda bulunabiliyor.
Ne kadar harika!
Bir oyuncu olarak elbette oyun incelemesi yapabilir, bugları göz önünde bulundurup bildirebilirsiniz. Erken Erişim dediğimiz sistem zaten bu sebeple var. Ancak “Bug Fix” konusunda adeta yılların “Developer’ı” gibi yorum yapan arkadaşlar var ki onlara aklım sırrım ermiyor.

Tekrar hatırlatmak isterim oynadığınız oyun “Erken Erişim”.

İncelemeye başlayalım eleştirilere arkasından dayanacağım:

Cyberpunk 2077 Negatif Gözlemlerim:

 • Oyunu ilk açtığım anda karakter yaratma ekranında biraz hayal kırıklığı ile karşılaştım. Özelleştirilebilir karakter ekranı konusunda oyun elbette birçok rakibinin önünde ancak birçok rakibinin de gerisinde kalmış durumda. Bugün bir MMORPG oyun oynarken bile daha fazla seçenek görebiliyoruz. Elbette bugüne kadar hiç bir oyunda düşünülmemiş detaylar olduğunu da kabul etmek gerekli. Keza şöyle düşünebilirsiniz, karaktere “cinsel organ” düşünmek farklı bir durumda, Shadowrun evreninden çok alışkın olduğumuz “implant” ve gerçekten sofistike marjinal bir stil seçebilmek fena sayılmaz. Yine burada oldukça az seçenek olduğunu unutmamak gerekli.

 

 • Karakteri yarattık, oyuna giriyoruz derken “BAM-BAM-BAM”   Welcome to the FPS drop.
  Erken erişim oyunlarından özellikle DAY-Z’de dili yanmış bir adam olarak belirteyim şaşırmadım. Elbette birçok oyuncu için ah ne büyük bir hayal kırıklığı… Özellikle Türkiye’de 500 TL ile 250 TL arası bir rakama (Platforma göre) sahip olabildiğiniz bir oyunda en büyük dileğiniz bu durumu yaşamamak anlıyorum. Bardağın dolu tarafından bakayım DAY-Z oynadık abicim biz. DAYZ’nin o dönem ücretini düşününce.. Bak yine elim ayağım titredi. Neyse… Yazımıza devam edelim, inanılmaz bir FPS dropla karşılaşıyoruz ve akabinde Google’lamaya başlıyoruz.
  Buradan CD Projekt ekibine seslenmek isterim, optimizasyon problemi olan bir oyunda “Çevredeki Karakterleri Azaltma” gibi bir opsiyon ve FPS minimize etme seçeneği var ve siz bunu oyuncu kendi bulsun mu istiyorsunuz? Ayıptır.
 • Oyunu oynanabilir bir aşamaya çektikten sonra V karakterimizle hikayeye başlıyoruz. Karakterim için oyun başında seçtiğim hikayenin sohbet dışında oyuna bir etkisi olmadığını görünce biraz canım sıkıldı diyebilirim. En azından “Sokak Çocuğu” olan bir karakterin şehrin tüm Gettolarını ve çeteleri konusunda bilgisi olup, bir saygınlığı olmasını beklersiniz ya… Hah o yok.
 • Oyundaki Bug ve Glitch’lerin haddi hesabı hududu yok. Evet kabul ediyorum bunu, ancak şunu unutmamak lazım. Cyberpunk 2077’de karşılaştığınız Bug ve Glitchleri, Skyrim’le karşılaştırmak isteyen çıkar mı?
  Oyuna inandım devam etmek istiyorum.
 • Bir sırt çantasında bütün arsenalı taşımak? Şimdi soru üzerine soru sormak istiyorum. Bu oyun bir RPG. Hangi RPG’de 16 pompalı tüfeği sırtımda taşıyabilirim? Hangi RPG’de sonsuz kere sonsuz bir çanta var. Ben bu eve hangi nedenle sahibim? Witcher gibi bir RPG oyununu yapan ekip böyle hataları nasıl yapar?
 • Arabanın hiç hasar almaması vs. gibi durumları artık söz konusu etmiyorum. Keza çok kafama da takmıyorum.
 • NPC’lerle etkileşeme girememek ve konuşamamak beni ayrıca üzdü.
 • Story Mod oldukça kısa (34 Saat böyle bir oyun için yeterli zamanlama değil). Ancak ve ancak uzatmanın tek yolu oyunu zor modda oynamak zorundasınız. O zaman görevler vs. biraz daha zorlaşıyor.
 • 3th Person verebilirsiniz bu oyuna bence. O kadar özenerek karakter yarattık, neden karakterimizi göremiyoruz?
Şimdi Oku  Google Dijital Atölye, Dijital Pazarlama Uzmanları İçin Önemli Mi?

Cyberpunk 2077 Pozitif Gözlemlerim:

 • Modellemeler bir harika. Bu kadar zamandır beklenen oyun görsellik bakımından muazzam bir iş çıkartmış.
 • Oyunun atmosferine söyleyecek tek bir sözüm yok. Cyberpunk konseptini yansıtıyor. Night City’nin her anı muazzam.
 • Oyun içindeki çetecilik, Corporation baskısı ve evrenin dizaynı şahane. Keşke daha çok etkileşime girebilsek.
 • Oyunun her alanını dolu dolu yaratmışlar. Bar vizyonları falan muazzam yani tartışmam bu konuda.
 • Kurgu ve Atmosfer oyuncuyu kazanıyor.
 • Grafiklerin ne kadar muazzam olduğundan bahsetmiş miydim?
 • Keanu Reeves…
 • Matrix ve GTA konseptli bir dizayn oldukça eğlenceli olmuş.
 • Craft, Implant sistemini beğendim. Daha işlevli de olabilirmiş.
 • Müzikler muazzam.

 

Gelelim tüm eleştirilere…

 

 • Şimdi arkadaşlar Cyberpunk 2077 üzülerek söylemek isterim ki GTA değil. GTA gibi de oynayabilirsiniz o başka. RPG sunucusu açılsa ilk ben girerim.
 • Skyrim, DAYZ vb. oyunlarda yaşadığımız, yaşadığınız bugları düşününce Cyberpunk 2077’de şu an en elzem düzeltilmesi gereken konu “optimizasyon”.
 • Oyuncular olarak “artık çıkarın” baskısı yaptığımız bir oyun böyle çıktığında firma binasını yakacakmış gibi tepki vermek çok mantıksız. Bunu da ekstra ekstra eklemeliyim.
 • Şu anda tekrar eklemek istiyorum bu oyunun “Erken Erişim” olduğunu unutmayın.

 

Yorumlarınızı bende bekliyorum 🙂

 

1 Comment

1 Comment

 1. okan

  15 Aralık 2020 at 12:23

  güzel ve mantıklı bir inceleme olmuş. benim high end bir sistemim yok, oyunu pre-order sipariş ettim ve ilk gün 15 dakikdan sonra kapattım. Şirketin yaptığı açıklamaya göre ocak ve şubatta iki büyük yama alacakmış o zamana kadar bekleticem oyunu, kaçmıyor ya?

  bi arkadaşımız demişti, bunu 7 senede yapmışlar, ubisoft 2 senede çıkartırdı diye. katılmadım değil. 🙂

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top