Dijital Pazarlama

SEO Neden Bitiyor?

seo

Son dönemlerde SEO neden bitiyor gibi görünüyor bunu açıklamak istiyorum. Linkedin’de birçok eleştiri yazmamla beraber aslında bir makale ile tüm durumu anlatmak çok daha mantıklı.

Son zamanlarda Google‘ın sessiz sedasız SEM güncellemeleri sebebiyle, birçok problem yaşanmaya başladı. Semrush vs. gibi firmalar yeni SERP algoritmasını çözmeye çalışmalarıyla beraber geçtiğimiz haftalarda yapılan bir SEO toplantısında oldukça fantastik bir çözümlemeye ulaşılmış. Google sıralamalarında 1,2 ve 3. sırada bulunan firmaların site “Title’larında” anahtar kelimelerini kullanmadıkları sadece güncel içerik üretip daha uzun 500+ kelime kullandıkları ve konu anlatımlarına dikkat çekilmiş ve çok kritik bir tespitte bulunulmuş;

  • Belirtildiğine göre bu sıralamadaki uzun makaleli sitelerin her biri “kaliteli sitelerden” backlink bulunduruyorlar.

Bu noktada Google’ın referans site mantığının hala devam ettiği görülüyor. Ancak sorulması gereken esas soru şu;
Sıralama yükseltmek için sürekli aktif web siteleri ve anahtar kelimelerin hakim olduğu ve konuyu tamamen anlatan SEO odaklı makalelerin aslında SERP‘de gerekli şartları taşıyor olması gerekliydi…

  • Eticaret siteleri içinse güncellenebilir sayfalar ve aktif parçaları taşıyor olmaları gerekiyordu. Backlink mimarisinin kurulup sürekli aktif referans domainlerinin gerekmemesi yeterliydi. Yani Google Webmastertools’da eticaret kaynaklı yapıları oluşturup, AMP yapısına geçiş yapmanız yeterli olması gerekiyordu.

Peki bu durumda ne oldu?
Gözlemlediğimiz kadarıyla yine “Referans” sitelere ihtiyaç duyuyoruz yani backlinklere. Size SERP’de yükselme kısmında oldukça ilginç bir tecrübeden bahsedeceğim. Anahtar kelimelerinizde SEM & Adwords reklamcılığında bütçeniz ne kadar yüksekse rakiplerinize göre sıralamanız oldukça farklı oluyor. Semrush – Ahrefs ya da direk SEO hizmeti veren firmaların hiçbiri bu durumu sizlere anlatmasa da aslında dikkatli şekilde inceleyecek olursanız Google durumu oldukça abartmış halde.

Adwords desteksiz SEO hizmeti sunamazken, Google’ın SEM‘de 8 sıra işgal etmesi kafaları karıştırmış halde. Size dürüst şekilde şunu belirtebilirim; SEO uzmanları olarak metrik hesaplarımızı ve SERP analizlerimizi Google odaklı yaptığımız için ciddi bir hataya düşmekteyiz. En iyi haber sitesi sahipleri bile bugün   bir şekilde Adwords hizmetine ihtiyaç duyuyorlarsa SEO neden bitiyor diye kendinize sormanıza gerek duymamalısınız. SEO, SERP gibi konular aslında büyük bir kandırmacadan ibarette olabilir. Rekabeti düşük bir kelime için sadece backlink yeterli olsa da Adwords’de bir kelimenin fiyatlandırma değeri ne kadar yüksekse SEO’da o kadar zor.
Kendi gözlemlerimden sizlere bahsetmek istedim, sizde eğer isterseniz kendi yaptığınız gözlemleri yahut beni haksız bulduğunuz yerleri yorumlarda belirtebilirsiniz.

Şimdi Oku  E-Ticaret Sitelerine SEO Yapmak Gerçekten Önemli mi?

Saygılarımı sunarım.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top