Oyun

Aman Bee, Ne Among Us’mış!

Saygıdeğer okuyucularım hepinize hoş geldiniz dileklerimi iletmek istiyorum. Son dönemde Among Us konsept videolarını gördükçe fenalık geliyor. Hadi gelin hep beraber Among Us’ı inceleyelim.

Among Us Nedir?

Innersloth tarafından Unity oyun motoruyla geliştirilmiş, aramızdaki hainleri aman katilleri bulmak için çabaladığımız The Crew ve Imposter isimli iki tarafın olduğu bir oyun. Oyundaki amacımız haritalar üzerindeki görevleri yerine getirip, Imposter’lar hepimizi tek tek avlamadan oyunu kazanmak yahut tam tersi Crew ekibi görevleri tamamlamadan herkesi ortadan kaldırmak. Android, iOS, Nintendo, PC ortamlarında yayınlanan bu uzay temalı aksiyonun birde size farklı açılarını anlatayım.

Bugüne kadar Among Us’ı Kaç Farklı Şekilde Oynadık?

 • Katil Kim?
 • Hırsız – Polis
 • Vampir – Kurt Adam
 • Vampir – Köylü

Bu oyunlar sizlere tanıdık geldi mi?

Hadi PC ve mobil ortamda birkaç örnek vereyim sizlere daha net olalım.

Uzatabilirim bu listeyi özellikle 2 örnek vermek istedim. Daha çok Town of Salem üzerinde duracağım ama finalde.

Among Us’ı Nasıl Satın Aldım?

Arkadaşlarımın artık bezdirecek hale getirmeleri sonucunda Steam‘de gidip Among US‘ı satın aldım. Oyunun yüz binlerce videosunun vs. olduğunu da biliyorum izlemiştim de ama
“Kanka çok eğleneceğiz, oğlum süper lan!” cümlelerini duymaktan direnemeyip sonunda popüler kültüre teslim oldum.

Bir laf var arkadaş var arkadaş var diye… Bu güne kadar yüzlerce boktan oyup alıp oynamadığımı düşünecek olursak ne kadar kötü olabilir ki? diye düşünmüş olmama şaşırmayın lütfen.

Neyse efendim,  ilk geceden bizim çocuklar sattılar beni. Malum iş, güç ay sonu heyecanı falan derken bir baktım tek başımayım. Oyun Steam kütüphanesinde bana bakıyor, ben ona bakıyorum. İçimden bir tıklamaktan ne olur? falan diye geçiriyorum. Bir tarafım dur yapma, her şey böyle başlar diyor. “Dayanamadım açtım neymiş la bu diye.”

Among US’a Başlıyoruz! Hadi Bakalım İlk Bakış

Oyuna girdim, sağa sola koşturuyorum The Crew memberım. Herifin biri yanımdaki elemanı cart diye yedi. Tabi otomatik olarak topladım herkesi.
“La babuşlar bakın böyle böyle adam yanımda cinayet işledi, herifi Konya Etli Ekmek gibi kıtladı. Gelin bunu atalım gemiden, Imposter nomıssız falan” diye anlatıyorum tatlı tatlı.

Şimdi Oku  Instagram Reels İzlenme Hilesine Gerek Yok, Keşfete Düşmek Çok Kolay

Zannediyorum ki oyunu kazandık her şey çok güzel, ilk oyundan aksiyonun dibine vuracağım. Aaa! Herifler Pas geçti. 2. round aynı, 3.round aynı durum, finalde Imposter kazandı.
İçimden de geçiyor acaba takım çok mu kötü? Bir şans daha vereyim elemanlara. Yok abi! Kaç oyuna girdiysem aynı cacık. Birde bu kadar Hypelanan bir oyunu yıllardır biz,

 • Kağıda çizerek olsun,
 • Modellerle olsun,
 • Gözleri kapatarak olsun,
 • PC ortamında olsun,
 • Telefon ortamında olsun

zaten hep oynuyorduk. Hele hele Town of Salem bu işi çok başka bir aşamaya taşımışken: “NEDEN AMONG US ULAN!” diye bağırdım.

Among Us’ı Türevlerine Göre Daha Başarılı Kılan Şey Nedir?

Evet gelelim işin gerçekliğine arkadaşlar. 2018 yılından bu yana aslında yayınlanan bu oyunun Eylül 2020 itibari ile tüm dünyada popüler olmasının altında yatan şey: Krizi Fırsata Çevirmek.

Hızlı tüketilebilir bir oyun olan Among Us 2020 Eylül ayı itibari ile bir anda tüm dünyada popüler oldu. Bu noktada Covid 19 pandemisinin yanında, Youtuber ve Twitch TV yayıncıları üzerinden Influence ettirilen oyun hepimizin hayatına girdi.

Bugün Instagram’da Trendler listesine bakacak olursak mutlaka;

 • Among Us Art Craft,
 • Among Us Creative,
 • Lets Play Among Us,
 • Among Us Items

içeriklerini görebilirsiniz. Muazzam bir PR ve Pazarlama çalışması yapılmaya başlanan oyun milyonlarca kopya sattı, bu kadar çok toxic oyuncu barındırıyor ancak herkes oynamaya devam. (Imposter olamadım ben çıkıyorum yazan oyuncusu var. E Öeah!)

Peki Town of Salem ve türevi oyunlar neden başarısız oldu?

Among Us’ın başarısının altında en bariz durum interaktif oyun dinamiği. Town of Salem vb. oyunlar genellikle Text based işleyen kısa animasyonları olan oyunlar. Among Us’da hareket edebilir ve görev yapabilir olmak oyunu daha çok başarılı kıldı. Türevlerinden sıkılanlar için harika bir içerik.

Şimdi Oku  Google Dijital Atölye, Dijital Pazarlama Uzmanları İçin Önemli Mi?

Benim için Among Us nerede peki?

Öncelikle bu yazıyı atlamadan buraya kadar okuduysanız güzel gözlerinizden öpüyorum. Sonsuz teşekkür ederim şimdiden. Okumayan bir toplumun, okuyan bireylerinden olduğunuz içinde ayrıca teşekkür ederim.

Benim için çok klasikleşmiş bir oyun sistemine sahip Among Us, Steam‘de oynamayacaklarım listeme kalkmış durumda. Arkadaş grubuyla bir nebze ancak online olarak oynamak isterseniz kesinlikle toxiclerden dolayı oynamayı düşünmediğim bir oyun. Yaratıcı oyunlara her zaman açığım, Among Us ise “çok normal” benim için. Keza Text Base bir oyunda, bütün konu yazdığınız yazıda olduğu için karşınızdaki oyuncuyu ikna edebiliyorsunuz.

Teşekkür ederim.

 

2 Comments

2 Comments

 1. Tolga

  16 Aralık 2020 at 13:38

  Abi gel boşver lol oyanayalim 😀
  Wild Rift çıkmış biraz da onu mu yersek ?

  • canyurekli

   16 Aralık 2020 at 14:07

   Bu arada gömecek oyun çok 🙂 Hele şu toplu linç tayfasına katılırsak hemen her oyunu gömüyorlar 🙂

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top