Dijital Pazarlama

Twitch.TV, BitCoin ve Deep Web Sarmalı

Geçtiğimiz haftalarda Twitch.TV skandalı olarak patlayan ve yayıncıların Bitcoin yoluyla kara para akladıklarının ortaya çıkması ülke gündemini karıştırmıştı. Jahrein ve daha birçok yayıncı Twitch.TV’ye karşı tavır alarak #TemizTwitch kampanyasını başlatmıştı.

Aslına bakarsanız birilerinin bu açıdan sağlam duruş sergilemesi gerçekten çok hoş. İddia edilen kara para operasyonunun nereden bakarsanız milyon dolarlar seviyesinde olduğu söyleniyor. Bitcoin yoluyla aklanan kara parayı gerçekten Twitch.TV‘nin fark edebilmesi mümkün mü peki? Twitch.TV‘nin bu konuda sessiz kalması ve çeşitli spekülasyonlara sebep olması da birçok kişi tarafından hoş karşılanmıyor. Ancak gelin durumu biraz beraber inceleyelim.

Pazarlama dünyasında şu anda kimse Twitch.TV‘nin yerinde olmak istemez. Özellikle Amazon satın aldıktan sonra korkunç bir büyüme yaşayan Twitch’in, olduğu aşama itibariyle tüm güvenilirlik unsurları sarsılmış durumda. Bu güven unsurlarını da birçok açıdan aslında inceleyebiliriz. Olaylar tam olarak nereden patlak vermişti? Hatırlıyorsunuzdur elbette ama gelin inceleyelim.

Twitch.TV Hacklendi

7 Ekim 2021 tarihinde birçok medya platformundan Twitch.TV‘nin hacklendiği ve birçok yayıncının bağış datalarının ortalığa döküldüğü belirtilmişti. Twitch.TV biraz geçte olsa böyle bir durumun olduğunu kabul etmiş ancak kafaları karıştıran daha ciddi bir komplo ortaya atılmıştı. Amazon gibi bir yapının hacklenemeyeceği ancak verilerin sızdırılabileceği konuşulmaya başlandı. Elbette bu komplo teorisi günümüz internet dünyasında ayakları gerçekten yere basan bir teori keza Amazon’un adı böyle durumlarla çok az anılıyordu.

 

Twitch’den sızdırılan ya da hacklenen bu bilgilerin piyasaya yayılmasıyla beraber aslında süreç enteresan bir hal aldı. Keza oyun ve oyuncu toplulukları aslında dedikoduyu oldukça seviyorlar. Elbette sevdikleri yayıncıların ne kadar kazandığını bilmek istiyorlar. Böylelikle meraklı birileri sürece dahil oldu.

Deep Web üzerinden yayınlanan Twitch.TV dataları

Elbette her zaman olduğu gibi internetin anonim olarak en güzel data dağılım alanı Deep Web‘deki bir forumda Twitch‘den çalınan veriler yayınlanmaya başladı. Bizim meraklı oyuncu toplulukları da elbette bu datalara düştüler. Şimdi verilerin buradan yayılmasının ardından gözler yayıncıların gelirlerine çevrildi amaaa…

Şimdi Oku  Türk Oyun Geliştirme Dünyasının Sorunları

Büyük yayıncıların gelirleriyle meşgul kişi ve kişiler altta kendi halinde yayıncıları görmediler. Birileri bu Excel dosyalarından küçük bir filtre ve pivot çalışmasıyla “büyük resmi” görebildi. Bizim sadece Türkiye’de konuştuğumuz Twitch.TV Bit‘leri üzerinden çalıntı kredi kartıyla yapılan işlemler aslında global çapta yaşanıyormuş. Aa aa… Ne kadar enteresan değil mi?

Şimdi elimizde neler var bakalım?

  • Hacklenen bir Twitch,
  • Hacklendiği için ortaya çıkan yayıncı bağışları ve gelirleri,
  • Deep Web’den dağılan veriler,
  • Dünya çapında yapılan yolsuzluklar,
  • Bitcoin’le yürütülen paralar,
  • Kartlarından para çaldıran mağdurlar…

Twitch.TV Neden Sessiz?

Arkadaşlar size bir konuda çok küçük bir sır vereyim. Türkiye’deki ekonomik koşullardan dolayı o kadar ülkeye odaklıyız ki yurt dışına pek bakmıyoruz. Türkiye’de bir internet sitesinden sızan kişisel kullanıcı verilerinde KVKK’nın ne kadar işlendiği tam olarak belirsiz olsa da yurt dışında çok sıkı KVKK süreçleri işliyor. Twitch’in burada ülkesel bazda alabileceği bazı cezalar var. Özellikle kişisel verileri sızdırma konusunda yayıncıların şikayetleri Twitch üzerinden Amazon‘u oldukça zor duruma sokabilir.

Yani günün sonunda Twitch.TV oldukça ciddi cezalar alabileceği için şu anda bir strateji belirleniyor olması çok yüksek. Özellikle Twitch’in pazarlama ekibi bu konuda krizi nasıl yöneteceklerini hala belirliyor olabilir. AB ve ABD’de ciddi sonuçları olabilecek bir durumun nasıl başarılı idare edilebileceği tartışmaya açık. Bununla beraber Türkiye bu konuda “sonraki iş” olarak nitelendirilmiş olabilir.

Bu arada Twitch‘in sessiz kalması çok mantıksız değil, keza zaman kazanmak için en makulü sessiz kalmak. Düşünecek olursanız aceleyle yapılmış bir açıklama daha kötü durumlara sebep olabilir. Twitch muhtemelen şu anda;

  • Tüm yayıncılarının bit gelirleri,
  • Chargeback alan yayıncılar,
  • Yayıncı – Gelir dağılımı,
  • Ülkelere göre fraud sayısı,
Şimdi Oku  Pandemi'de Dijital Pazarlama ve Eticaret Trendleri Nasıl Değişti

gibi raporlar çıkarıyordur. Burada da ciddi bir “big data” bulunduğunu varsayacak olursak bu raporları hemen çalışıp işleme alması çok zor. Ayrıca Twitch.TV platformunu da ciddi şekilde zarara uğrattığı için yayıncılara açılacak toplu dava dosyalarının da hazırlanması gerekiyor. Burada itibar yönetimi vs. gibi geniş kapsamlı bir çalışma yapılması gerekiyor.

Açıkçası Twitch‘in bu konuda ciddi radikal kararlar alacağını düşünüyorum. Amazon gibi bir yapı da bir markasının itibarının bu hale gelmesini muhtemelen affetmeyecektir. Ancak tekrar söyleyeyim, Türkiye “bence” bu noktada “bugünün konusu değil.”

Bitcoin popülerliğinin artması, illegalliği de artırıyor

Bitcoin popülerliği, illegalliği artıran önemli bir durum. Takip edilemez ya da sanal paralar anonim para trafiğini legalize etme konusunda çok önemli. Bu noktada Bitcoin fiyatlarının artışı da aslına bakarsanız bu kanalı çok çekici hale getiriyor. Bildiğiniz üzere Bitcoin başlı başına aslında illegal bir para birimiydi. Deep Web’de alışverişlerde kullanılabilecek “bir şey” lazımken ortaya çıkan bu tatlı kripto paralar bugün tüm dünyanın borsa haline getirdiği bir “kodcuk” halinde.

Ama hala insanların unuttuğu şey şu; İnternet dünyasının illegal işlerinin tamamı kripto paralar üzerinden dönüyor. Aslında sizin borsa da değerine değer kattığınız “şey”, illegal faaliyet yürüten herkesi zengin ediyor. Twitch.TV bunun sadece emin olun küçücük bir örneği. Spotify, YouTube vb. mecralarda da şu an bu illegal kanal kullanılmaya devam ediyor. Bitcoin‘in popülerleşip herkes tarafından kullanılması aslında dolandırıcıları da epey mutlu etmiş olsa gerek.

Kısacası günün sonunda değerleme yapabileceğimiz bolca mecra önümüze gelmiş durumda. Aklımdaki soru şu;

Twitch.TV hacklenmeseydi biz bu dolandırıcılık ağını ne zaman, nasıl fark edecektik?

Yorumlarınızı bekliyorum.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top