Dijital Pazarlama

E-Ticaret Sitelerine SEO Yapmak Gerçekten Önemli mi?

Eticaret ve SEO

Başlığı okuduğu anda belki birçok kişi konudan çıkmak isteyecek adım gibi biliyorum özellikle SEO olduğunda konu insanlar oldukça hassas. Ancak sonuna kadar okumadan bu konuya karar vermemenizi öneririm. E-Ticaret Sitelerine SEO Yapmak Gerçekten Önemli mi? Bu soruya hemen “EVET SEO ÖNEMLİ BİR ŞEY!” yanıtı verebilirsiniz. Ancak e-Ticaret’de teori ve pratik oldukça farklı işliyor. Gelin beraber inceleyelim dilerseniz.

SEO” çok büyük bir kelime, herkes uzman, herkes aktif, herkes dünyanın en önemli olgusu zannediyor… Peki SEOdenince akıllara ne geliyor?

“Google’da 1. sırada çıkmak.”

Genel algı Google sıralaması olunca tabi işler oldukça eğlenceli hallere bulunabiliyor. Birçok kullanıcı Yandex, Bing gibi ortamları umursamıyorlar zaten haklılar dünyanın en çok kullanılan arama motoru olan Google varken neden diğer arama motorlarında optimizasyon yapıp ilk sıraları hedefleyin ya da algoritmalarını yalayıp yutun ki?

Şimdi sevgili arkadaşlar site bir e-ticaret macerasından bahsedeyim; XXXX markası için abc kelimesinde üst sıralarda çıkmaya çalışalım.
Site içerisinde link mimarisini kurmanın ardından backlink, tanıtım yazıları ve dizin kayıt işlemlerine başlıyorsunuz. Muhtemelen anahtar kelimeniz rekabeti zor ve eski rakipleri olan bir kelime. 1. sayfaya geldiğinizde gördüğünüz şey muazzam oluyor, siz “Organik” trafik bekliyorsunuz ama bir türlü gelmiyor. Harcadığınız onca para size bir türlü dönüş sağlamıyor.

  • SEM Operasyonları sizin SEO algınızı param parça ediyor.

Google’ın geçtiğimiz SEM güncellemerinden birinde hatırlayamıyorum şuan özür dilerim; İlk 3 ve son 3 sırayı kendine ayırmasının ardından Adwords’de anahtar kelimeye en çok para veren kuruluşların ilk sıralarda yer alması sizin yaptığınız SEO çalışmasını parçalayan bir kavram haline getiriyor. Aslında bunu gördüğünüzde SEO’ya harcayacağınız parayı keşke SEM için harcasaydım da trafik getirseydim diyorsunuz. Yüksek bütçeli e-Ticaret sitelerinin çilesi elbette bununla da bitmiyor. Adwords’den harcadığınız para sonrası anahtar kelimelerinize gelen trafik aslında sizin SEO dediğimiz kavramınızı büyük ölçüde kurtarıyor. Sebebi de “Google” için oldukça basit;

  • Anahtar kelimeden sitenize giren kişiler SEM’de olsa sizin sıralamanızı yükseltiyorlar,
  • Anahtar kelimeden sitenize gelen adamlar sitenizde 3 dakika üzeri kaldığı için siteniz değerleniyor,
  • Adwords’e para harcadığınız için Google sizi değerli görüyor,
Şimdi Oku  Instagram Reels İzlenme Hilesine Gerek Yok, Keşfete Düşmek Çok Kolay

Tabi bu duruma yeni Freud güncellemesini de ekleyecek olursanız, Google SEO’yu oldukça zorlaştırmış ve kullanıcıların başka sitelere para verip backlink almalarını önleme adına bana yatırın ben size sıralamayı ayarlarım demek istemiş olabilir mi?

Yani burada teknik olarak sizin çıkmak istediğiniz sıraları zaten alan Google’ın üzerine birde Adwords harcayan kullanıcıları için yaptığı bu güzelliklerin ardından;

  • HEDEF OLMAK kavramı geliyor. Öncelikle belirtmeliyim; E-ticaret sitenizde SEO ile bir şekilde 1. sıraya yerleştiniz. Burada istediğiniz anahtar kelime de sabit kaldınız, ancak bu sefer yine Adwords’e muhtaçsınız. Rakiplerinizin birinci sırayı alamayınca sizin direk site adresinize ya da anahtar kelimenize SEM çalışması yapıyorlar. Böylelikle aslında siz yine Google’a para yatırmadan 1. sırayı hayal olarak görüyorsunuz.

Peki e-Ticaret siteleri SEO ve SEM konusunda ne yapmalılar;

Bu konuda kendi yegane önerim;

  • Düşük rekabetli kelimelerde SEO çalışması
  • Yüksek rekabetli kelimelerde SEM
  • Yine yüksek rekabetli kelimelerde 2. sayfa hedeflemeleri.

2.sayfa hedeflemeleri konusunda ana sebepse SEO çalışması yaptığınız kelimede 2. sayfa 1. sıra ya da 2. sayfa 5. sırada yer almak, SEM’i gören kullanıcının 2. sayfaya geçiş yapması durumunda markanızı tekrar görüp en azından sitenize giriş yapmasını sağlayacak. İşin özünde içerik üretmeyen, satış yapan bir siteyseniz eğer zaten ne kadar SEO yaparsanız yapın, Adwords’den daha fazla verim alacaksınız. Bu makale de bu duruma daha fazla da örnek verebiliriz ancak ilerleyen makalelerde kafanıza takılan soruları yanıtlamayı gerçekten çok isterim.

Bu konuda kendi düşüncelerinizi de belirtirseniz çok mutlu olurum. Hepinize bol trafikler.

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top