Dijital Pazarlama

Facebook Reklamlarına Zam Mı Geldi?

Facebook zamları
Sosyal medyanın kanayan yarasına bu yazıda parmak basmak istiyorum. Facebook reklamlarına zam mı geldi?

Güzel ülkemizde dolar kurunun sürekli değiştiğini var sayacak olursak son zamanlarda ortalama olarak “Dijital Pazarlama ve Sosyal Medya Uzmanları” olarak en çok konuştuğumuz konu; “Bütçe – Erişim – Etkileşim” arasındaki problemler. Eğer sizde her açtığınız reklamda;

  • Erişim ve etkileşimde düşüş
  • Performans eksikliği
  • Eskiye nazaran daha sıkıcı takipçiler
  • 3 liraya 2 köfteden rahatsızsanız

doğru yazıya geldiniz. Şimdi gelelim bu işin özeti nedir?

Facebook ve Instagram’da uygulanan son geliştirmelerin ardından bildiğiniz üzere yayınladığınız içerikler organik takipçilerinizin “alaka düzeyine göre” sadece %30’una erişiyor.  Bunun esas sebebi kullanıcıları “Reklamlara Yönlendirmek”. Peki Facebook INC, bu konuda ne yapıyor?

  • Özel günler ve tarihlerde birim başı maliyetleri arttırıyor
  • Total erişimi kısıyor
  • Size daha fazla nasıl reklam satabileceğinin hesabını yapıyor.


Saygıdeğer uzman arkadaşlar, geçtiğimiz yıl “Google” haritalar eklentisini bildiğiniz üzere “ücretli” yaptı. Bununla beraber SEM reklamlarında ilk 4 sırayı kapatarak organik içeriğin ilk sırada yer almasını da engellemiş oldu.

Neden?

Kullanıcıların %75’i yine öncelikle ilk 4 sıraya bakıyor. Böylelikle Google, sizi ister istemez “reklamlara yönlendirmiş” bulunuyor.  Aslında aklınıza gelen birçok komplo teorisi gerçek verilere dayanıyor. Bu şu demek; “TEKEL olan firmalar, reklam piyasasına istediği gibi hükmediyor.”Facebook’un kullanıcılara ilgi alanınıza göre bir şeyler seçin önermesi, Google’ın SEO algoritmasını oyuncak gibi çevirip durmasının ana nedeni bunlar. ve makalenin sonuna da ekleyelim; “Facebook Reklamları Zamlandı.”

Şimdi Oku  Dünya Sağlık Örgütü Avrupa'da Alkol'ün Dijital Pazarlama için Kullanımı Konusunda Toplanıyor
Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top