Dijital Pazarlama

Instagram Reels İzlenme Hilesine Gerek Yok, Keşfete Düşmek Çok Kolay

Instagram konusunda son dönemde en çok arama yapılan terimler içine Reels izlenme hilesi olduğunu biliyor muydunuz? Instagram reels özelliği geldiğinden beri Instagram’da birçok algoritma ve UX değişikliği yapıldı. Kullanıcı deneyimi konusunda ciddi değişiklikler yaşayan Instagram’ın yeni özelliğini aslında keşfetmek çok kolay.

TikTok ve Snapchat özelliklerini bünyesine alan Instagram’da son dönemde en popüler içerikler Reelslar oldu. Bu konuda hemen herkes artık fenomen olma şansı yakalıyor. TikTok’un popülerliğini kırmak isteyen Facebook LLC. ya da META’nın Reels’ları bambaşka bir algoritmayla çalışıyor.

Hepiniz mutlaka sıkça “açıklamasız ve hashtagsiz” Reels içeriklerine denk geliyorsunuzdur. Bunun birkaç sebebi var. Sizlere sırayla bu durumu açıklamak istiyorum. Durumun pazarlama tarafına bakış açısından sonra hilesiz nasıl Reels’larınızı öne çıkarabilirsiniz anlatacağım.

Reels’lar neden hızlı keşfete düşüyor?

Mark Zuckerberg’in TikTok‘u al(a)mayacağının kesinleşmesinin ardından, gençlerin oldukça ilgisini çeken platforma bir şekilde kanca atması gerekiyordu. Kitlesini ciddi manada elinden kaçırmaya başlamıştı. Özellikle ABD’de gittikçe büyüyen TikTok, pazardan büyük parçalarla pay almaya başladı.

Instagram’ın sağa sola parmak hareketiyle geçişlerinden ziyade, aşağı yukarı parmak hareketlerini yapmaksa daha kolaydı. Elbette TikTok’un öne çıkarma algoritması da burada önemli bir fact haline gelmişti. Meta’nın en iyi yaptığı şey ürün özellikleri kopyalamaktır ki bunu da entegre etmek istediler.

Gençler fenomen olma şansı bulabildikleri için TikTok’u takip ediyor

Alt başlıklarımızdan biri de bu. Reelslardan önce Instagram’da sadece hashtaglerle öne çıkmak mümkün değildi. Bu nedenle de gençler fenomen olma fırsatını yakalayamıyorlardı. Düşünün ki “fenomenlerin” arkadaşıysanız “fenomen” olma şansı yakalayabiliyordunuz.

Halbuki TikTok’da herkes öne çıkabiliyordu. Bir akım tuttuysa bununla alakalı video atmanız sizin birileri tarafından görülmenizi sağlıyordu. Kısa içeriklerle derdini anlat ve kazan (ne kadar Vine değil mi?)

Şimdi Oku  Aman Bee, Ne Among Us'mış!

Instagram Reels İzlenme Hilesine Gerek Yok, Keşfete Düşmek Çok Kolay

 • Hashtag yok
 • Açıklama yok
 • Sadece müzik var

Reels’da keşfete düşmenin algoritması gerçekten bu kadar. Popüler müzik ve seslerle video çekerseniz anında Reelsınız izlenme rekorları kırıyor. Instagram burada tahminlerime göre TikTok izleme botlarını kullanıyor. Herhangi bir müzik ya da ses bir şekilde popüler olduğunda da o içeriği anında kendi kullanıcılarına sunarak, uygulama içinde kalma süresini artırıyor.

Hesabınızı herkese açık duruma getirin ve popüler şarkılardan biriyle video yapın. Hemen arkasından içeriğinizin ne kadar görüntülendiğini gözlemleyin. Algoritma‘nın muhtemelen TikTok’un popülerliği bitene kadar böyle çalışması bekleniyor ancak burada hesaba katılmayan durum “TikTok fenomenlerine ödeme yapıyor :)”

Instagram Reels keşfet için müzik ve sesler nelerdir?

 • Kalo Ngana Rindu Coba Dengar Ni Lagu
 • Bruno Mars – Talking To The Moon Sickmix
 • Strictlyforwoman
 • Sea Shanty Medley
 • Jaymes Young – Infinity
 • Qara 07 – Azeri
 • Pascal Letoublon – Friendships
 • Rasputin

Bunlardan birkaç tanesi. Elbette bunların tamamı hangi şarkının ya da içeriğin daha popüler olacağına göre değişebiliyor. Ancak hiç bir şey yazmasanız bile sadece bu içerikleri ürettiğiniz taktirde daha fazla izlenme alacaksınız 🙂

Şimdilik kendinize iyi bakın sıradaki yazılarda görüşmek üzere.

 

Click to comment

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

To Top